نشست
برگزاری نشست اخلاقی با حضور حجت الاسلام زارع با موضوع مهدویت و بزرگداشت مقام معلم
به گزارش روابط عمومی موسسه، نشست اخلاقی با حضور حجت الاسلام و المسلمین زارع، با موضوع مهدویت و بزرگداشت مقام معلم در تاریخ97/2/10 در سالن اجتماعات موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه (خواهران) برگزار شد.
ابتدا حجت الاسلام و المسلمین زارع ضمن تبریک به مناسبت فرا رسیدن اعیاد شعبانیه و گرامیداشت مقام معلم گفت: خدا را بر این نعمت شاکریم که به ما ولایت اهل بیت(ع) و حضور در عصر این انوار الهی را عطا نموده است. این عصرو زمانه دوران ویژه ای برای ما شیعیان است. از آن رو که در تاریخ اسلام دوره ای با چنین علمای بزرگی همچون امام راحل و شهید مطهری که به حق معلم تمام آزادمردان و انسان های مومن و متفکر است را نداشته ایم.
وی با معرفی کتاب حکومت اسلامی از استاد مطهری گفت: این کتاب از کتب تازه به چاپ رسیده ی این استاد است که شامل چهار سخنرانی مفصل و بی نظیر می باشد. با مطالعه ی کتب استاد مطهری به زمان شناس بودن، دغدغه های استاد در راه تبیین صحیح حکومت اسلامی، زنده و به روز بودن سخنان این معلم بزرگوار پی خواهیم برد.
استاد گرامی حجت الاسلام و المسلمین زارع در بخش دوم سخنان خود به بیان بحث مهدویت پرداخت و اظهار داشت: برای آن که در دایره دعاهای امام زمان علیه السلام باشیم و مورد رضایتمندی ایشان قرار بگیریم، سه گام باید برداشت. اولین گام شناخت صحیح با استناد از دو منبع اصیل اسلامی، قران و روایات است.
وی استفاده از ادعیه را به عنوان زیر مجموعه ی روایات معرفی و اظهار داشت: یکی از موارد شناخت حضرت بقیة الله (عج) این است که بدانیم امام در سال 255متولد شده اند، اکنون بین مردم زندگی می کنند، به عنوان امام فعال و امامی که در حال اعمال نظر هستند در جامعه اسلامی حضور دارند.
حجت الاسلام و المسلمین زارع در ادامه سخنان خود با استناد به آیه 105سوره توبه، کلمه المومنون راعطف به رسول دانست و گفت: هر حکمی که برای رسول قرار داده شده است، همان حکم شامل حال  کلمه مومنون هم می شود. رسول خدا به اذن پروردگار قدرتِ علم و آگاهی داشتن به اعمال ما را دارند؛ در نتیجه امام زمان علیه السلام هم می تواند همانند پیغمبر گرامی اسلام باشد، در عصرو زمانه ی ما مصداق مومن، وجود مقدس امام زمان علیه السلام است. ایشان به عنوان حجت الهی در زمین و به عنوان چشم بینای پرورد گار عالم در میان مردم و امت حضور دارند و مصداق آیه ی «و هو معکم أینما کنتم» است.
وی شناخت امام زمان را فراتر از شناخت شناسنامه ای آن حضرت دانست و گفت: به بقای امام زمان این عالم هستی برپا است و به یمن این امام بزرگوار است که رزق و روزی به عالم هستی می رسد. «بکم فتح الله و بکم یختم» خدا با شما آغاز کرد با شما هم پایان می دهد. امیر المومنین(ع) می فرمایند: ما نور بودیم که گرد عرش الهی طواف می کردیم، اراده خداوند تعلق گرفت به اینکه ما در میان شما چند صباحی  زندگی کنیم و هدایتگر شما باشیم.
وی افزود: در مقابل این شناخت و معرفتی که امام زمان علیه السلام از ما دارند می فرمایند: ما شما را هرگز رها و  فراموشتان نکردیم. یادتان را از دل نبردیم و اگر چنین می شد مشکلات دامنگیرتان بود و دشمنان لگد مالتان می کردند.
حجت اسلام و المسلمین زارع با تاکید بر تامل در زیارة جامعة کبیرة راز شناخت امام زمان را توجه به آن حضرت عنوان نمود و اظهار داشت: آن ریسمان الهی که از آسمان به زمین نزول کرده وسبب اتصال زمین و آسمان گشته است امام زمان علیه السلام است. یعنی اگر واسطه ی فیض بین زمین و آسمان برداشته شود؛ سبب اتصال برچیده خواهد شد. امام زمان علیه السلام راه ورود به پروردگار است. یعنی شاخص و سنجش اعمال ما باید رضایت مندی ولی خدا باشد. اگر تبعیت کردیم هدایت می یابیم .
حجت الاسلام زارع نتیجه شناخت را ایجاد محبت، علاقه مندی، تعلق خاطر و ایجاد ارتباط قلبی معنوی با امام عصر دانست و افزود : مرحله سوم که بالاترین درجه می باشد؛ پرسشی است که امامان معصوم از ما می پرسند و آن ولایت پذیری اهل بیت(ع) است. این پرسشی است که باید همیشه دنبال پاسخ آن باشیم .اینکه تا کجا با امام زمان خود هستیم؟ تا آنجا که منافع شخصی، اجتماعی و... ما تامین باشد هستیم یا اینکه حاضریم به خاطر امام زمان خود به تمام منافع پشت پا بزنیم؟ که البته این مربوط به نفس انسان است.
حجت الاسلام و المسلمین زارع در پایان سخنان خود به بیان وظایف منتظران در زمان غیبت پرداخت و راه قرار گرفتن در دایره یاران امام عصر را اجراء و عمل به آنچه در فکر و زبان جاری است، تقوا(عمل به واجبات و ترک محرمات)،تقویت فضایل اخلاقی در تمام مراحل زندگی بیان نمود و گفت : اگر این اعمال را انجام دهیم منتظر واقعی هستیم؛ حتی اگر از دنیا برویم جزء یاران امام زمان علیه السلام خواهیم بود.
 
امتیاز دهی
 
 


          اطلاعات تماس
نشانی: قم - بلوار امین - سه راه سالاریه - به طرف میدان ارتش

تلفن : 321160 (025)

نمابر: 32909660 (025)
   خدمات
   پیوندهای مرتبط
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما