يكشنبه 12 آذر 1402  
(مهار تورم، رشد تولید)
طلبه های خواهر خادمه‌های حضرت معصومه (س) هستند این خادمه بودن زمینه تعالی بخشی به آنها استحجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامی در مراسم آغاز سال تحصیلی 1402-1403در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها:

طلبه های خواهر خادمه‌های حضرت معصومه (س) هستند این خادمه بودن زمینه تعالی بخشی به آنها است

مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب جدید الورود سطوح سه و چهار موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران با حضور رئیس این موسسه، معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی و جمعی از طلاب جدید الورود موسسه معصومیه در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران، مراسم آغاز سال تحصیلی طلاب جدید الورود سطوح سه و چهار موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه خواهران با حضور حجج اسلام غلامی رئیس این موسسه و مریجی، معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی و جمعی از طلاب جدید الورود این موسسه در حرم حضرت معصومه سلام الله علیها، برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامی در ابتدا، با یادآوری هدفمند بودن برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در حرم کریمه اهل بیت علیها سلام، و تمنای انتساب و التصاق معصومیه و طلاب به کریمه اهل بیت(ع) افزود: در سیاستگذاری‌ها استعاره‌ها هستند که راهبردها را تعیین می کنند، و موسسه معصومیه با انتخاب استعاره علمی کریمه اهل بیت علیها سلام بودن، به دنبال زمینه سازی کسب علم طلاب در خانه حضرت معصومه(س) و از محضر ایشان است. این استعاره حاکی از این باور است که تعلیم و تعلم محقق نمی شود، مگر در سایه ارتباط مستمر با ایشان، در آغاز و میانه و اختتام کارها.

رئیس موسسه معصومیه خواهران، با تاکید بر اینکه نگاه ما به این موسسه، مکانی است برای تربیت خادمین علمی مکتب اسلام واهل بیت علیهم السلام در جوار و ظل عنایات کریمه اهل بیت (ع)، طلاب این موسسه را مانند فضه خادمه حضرت زهرا سلام الله علیها که در محضر صدیقه طاهره سلام الله علیها در علم و عمل صاحب مقامات عالیه و فکر و بصیرت شد‌، دانست و این خادمه بودن را زمینه تعالی بخشی به طلاب توصیف نمود.

حجت الاسلام دکتر غلامی در ادامه، به سیره شخصیت‌های بزرگ همچون ملاصدرا دراستغاثه به حرم حضرت معصومه(س) و کریمه اهل بیت سلام الله علیها برای باز شدن گره های علمی اشاره کرد و با تضمین از کلام حضرت خدیجه سلام الله علیها(البیت بیتک و انا جاریتک) و اشاره به فرازی از زیارت امام حسین علیه السلام «إِرادَةُ الرَّبِّ فِي مَقادِيرِ أُمُورِهِ تَهْبِطُ إِلَيْكُمْ وَتَصْدُرُ مِنْ بُيُوتِكُمْ» وآیه شریفه «فِي بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فِيهَا اسْمُهُ» گفت: ما باید با تمسک و اعتقاد به این مضمون عمیق، قدراین در یکی از بیوت اهل بیت به عنوان کسانی که علم حقیقی در نزد آنان است و«الَّذِينَ أُوتُوا الْعِلْمَ» می باشند، مشغول تعلم علوم اهل بیت می شویم را بدانیم، تا علم واقعی توسط ایشان به ما اعطا شود. در این صورت است که می توان امید داشت خداوند برما منت گذارده و رضایت اهل بیت(ع) که بالاترین نعمت ادای حقوق آنان را نصیب ماگرداند و قبولی دعای و «امْنُنْ عَلَيْنَا بِرِضَاهُ» و«اللهم أَعِنَّا عَلَى تَأْدِيَةِ حُقُوقِهِ الیه» را شاهد باشیم.

رئیس موسسه معصومیه شرط رسیدن تلقی علم از محضر اهل بیت، را تذکر و یادآوری و مجاهدت و همت بر حفظ و صیانت از این نعمت الهی دانست و با استناد این فراز از زیارت حضرت معصومه «فَلَا تَسْلُبْ مِنِّي مَا أَنَا فِيهِ»، مراقبت در پاسداشت نعمت حضور در بیت علمی حضرت معصومه(س) را مهم شمرد.

بسیاری بودند که در جوار اهل بیت علیهم السلام و حتی بعضی مانند پسر نوح از صلب انبیاء، بودند، اما به سبب غفلت و عدم معرفت، چیزی جزء گمراهی نصیبشان نشد و با تعبیر «إِنَّهُ لَیْسَ مِنْ أَهْلِکَ» حتی نسبت خانوادگی شأن با اهل بیت (ع) نفی شد.

وی، مقصود از علم مطلوب را علم نافع عنوان کرد و ضمن دعوت به التزام بر دعای «اللَّهُمَّ إِنِّيْ أَسْأَلُكَ عِلْماً نَافِعاً. و اللهم اعوذبک من علم لاینفع»، هدف موسسه معصومیه را تربیت طلبه تراز انقلاب اسلامی دانست که علاوه بر اینکه اعتبار یافته از نام کریمه اهل بیت و در پرتو تعلم از نور ایشان می باشد، پیرو گفتمان امامین انقلاب و فعال در جامعه برای حل مسائل اجتماع نیز هست.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر غلامی در پایان، به «أَلْعِلْمُ نُورٌ یقْذِفُهُ اللّه فِی قَلْبِ مَنْ یشآء» اشاره کرده، افزود: بر اساس روایت شریف: «النّاس کُلُّهُم هَالِکوُن إِلّا العَالمون، وَ العاملونَ كُلُّهُم هالِكُونَ الاّ المخلِصونَ»، خلوص و طهارت نفس لازمه موفقیت در مسیر تعلم است، لذا ما در معصومیه آموزش و تربیت را در کنار هم پیگیری می کنیم و مباحث فرهنگی به اندازه مباحث آموزشی دارای اهمیت هست.


 
امتیاز دهی
 
 

نظر دهید
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما