عالم زاده
نشست تخصصی «استنباط حکم اخلاقی از منابع دین؛ چالش های نظری و دشواری های روش شناختی»
نشست تخصصی «استنباط حکم اخلاقی از منابع دین؛ چالش‌های نظری و دشواری‌های روش شناختی» با حضور استاد ارجمند «جناب حجت الاسلام والمسلمین عالم‌زاده نوری» به همت گروه مطالعات کاربردی اخلاق و تربیت مرکز پژوهش‌های اسلامی معصومیه در تاریخ پنجشنبه 97/1/23 برگزار گردید.
 این نشست که با حضور اعضای هسته‌های مطالعاتی پژوهشی اسلام و تمدن، تحکیم نظام خانواده و اخلاق و معنویت برگزار شد. استاد عالم‌زاده در ابتدای این نشست به این نکته اشاره نمودند که با توجه به رسالت حوزه علمیه برای اقامه دین و وظایف حوزویان در نقش عالِمان دینی برای تحقق این مهم، مراجعه به منابع دین در علوم مختلف ضرورت دارد. لذا مرتبط با موضوع نشست، بررسی منابع دینی و چالش‌های نظری و دشواری‌های آن در رابطه با رشته اخلاق و استنباط حکم اخلاقی، مورد نیاز است.
استاد محترم در ادامه به رویکردهای مختلف اخلاقی (اخلاق فلسفی عقلی استدلالی تحلیلی، اخلاق عرفانی سلوکی، اخلاق نقلی و اخلاق تلفیقی) اشاره نمودند و تأکید کردند یک پایه این رویکردها حتما باید آیات و روایات باشند. ایشان با اشاره به منابع استنباط حکم اخلاقی دینی، روش استنباط را حائز اهمیت دانسته و بیان کردند به منظور استخراج گزاره اخلاقی از منابع دینی و نسبت آن به دین باید از منابع و روش‌های معتبر همچون سیره و عمل معصوم، قرآن و حدیث، متون دینی و منابع نقلی بهره برد تا قابل استناد به دین باشند. ایشان سپس برخی اصول خاص فقه الاخلاق را با تمرکز بر چالش‌ها و پرسش‌ها مطرح نمودند که از جمله آن‌ها می‌توان تنوع اسلوب بیان گزاره اخلاقی، ثواب‌ها و عقاب‌های شگفت‌انگیز در آیات و روایات اخلاقی، مفاد صیغه تفضیل، تعریف مفاهیم اخلاقی، مفاد اعداد و خصال، ابهام در سور قضایای اخلاقی، مفاد اسلوب حصر، مبالغه و گزاف آرایی و نقل معنا را نام برد.  
در پایان نشست استاد گرامی به پرسش‌های حاضران پیرامون موضوع مورد بحث پاسخ دادند.
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

          اطلاعات تماس
نشانی: قم - بلوار امین - سه راه سالاریه - به طرف میدان ارتش

تلفن : 321160 (025)

نمابر: 32909660 (025)
   خدمات
   پیوندهای مرتبط
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما