نشست
نشست اخلاقی با حضور خانم شاه جعفری در موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه(خواهران)

نشست اخلاقی با حضور خانم شاه جعفری در موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه(خواهران) برگزار شد.

مشاور موسسه آموزش عالی حوزوی معصومیه(خواهران) گفت: طلبه شده‌ایم که خود را بسازیم.

به گزارش روابط عمومی موسسه خانم شاه جعفری در نشست اخلاقی موسسه معصومیه (خواهران) با استناد به حدیثی از پیامبر (ص) در (إرشاد القلوب إلى الصواب - ج‏1 - ص 31 ) اظهار داشت: پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: خداوند فرشته ‏اى را آفريده و هر بامداد مى‏آيد و فرياد مى‏زند: اى افراد بيست ساله تلاش و كوشش كنيد و اى سى ساله‏ ها زندگى دنيا شما را فريب ندهد و اى چهل ساله ‏ها براى ديدار خدا چه چيزى آماده كرده ‏ايد؟و اى پنجاه ساله ‏ها خطر به بالاى سرتان رسيده است و اى شصت ساله ها نزديك است از دنيا برويد و اى هفتاد ساله‌ها شما را ندا مى‏كنند، و شما غافليد. سپس مى‏گويد: اگر بندگان اهل طاعت و مردان فروتن و كودكان شيرخوار و حيوانات بى‏گناه، نبودند، عذاب بر سرتان فرو مى‏ريخت.

وی تصریح کرد: فکر نکنید فقط جوانها غافل هستند و توبه نزدیک است. خصوصیّت آدم این است هشتاد ساله هم که باشد همچنان غافل است این را پیامبر(ص) از قول فرشته‌ای که خدا آن را هر شب بر بالین انسان ها می‌فرستادند می فرمایند و این ندا را به ما می‌دهد.

مشاور موسسه در ادامه سخنان خود  سن ۲۰ سالگی را بهترین زمان برای آماده شدن و خود‌سازی جهت لقاء الهی معرفی نمود و افزود: ما باید همه تلاش خود را در جهت آماده سازی و خود‌سازی برای وقتی که به ۸۰ یا ۹۰ سالگی رسیدیم صرف کنیم تا در آن مرحله از غافل‌ها نباشیم.

خانم شاه جعفری ضمن تاکید بر شناخت هدف از انتخاب راه طلبگی افزود: ما آمده‌ایم و طلبه شده‌ایم که خود را بسازیم و می‌خواهیم تغییر کنیم و خود را آماده کنیم برای زمانی که فرشته مرگ می‌آید.

 وی گفت: اکنون این مسئله پیش می‌آید که چگونه خود را آماده کنیم؟ با توجه به مشکلاتی که در زمینه خانوادگی، اجتماعی برای ما به وجود می‌آید چگونه باید به آن مرحله از خود‌سازی برسیم؟ در پاسخ به این دو سوال باید بگویم که در تمام مسائل و مراحل زندگی مرنج و مرنجان را باید انجام دهیم که در این مرحله نرنجیدن سخت‌تر است. یعنی نرنجیدن در برابر ناملایماتِ زندگی را باید در خود تقویت کنیم.

وی با تاکید بر همسر و مادر خوب بودن تصریح کرد: شناخت خود سخت است هرکس خود را بشناسد خدای خود را می شناسد.

خانم شاه جعفری در ادامه سخنان خود مشخص کردن جای خود روی نقشه تقرب الهی برای نزدیک شدن و خدایی شدن، تلاش در تمام سال‌های زندگی برای پیدا کردن جایگاه خود در مسیر الهی، شناخت بهترین صفت، توانایی‌ها و استعدادهای خود، طلبه‌وار زندگی کردن با توجه به تمام تناقض‌هایی که در اطرافیان‌مان هست، کسب رضایت خداوند در رضایت‌مندی اطرافیان، محبت کردن را از جمله نکاتی دانست که هر طلبه‌ای باید به آن توجه کند.

مشاور موسسه اظهار داشت: همین که طلبه هستیم و در این مکان حضور داریم یعنی  مشتاق و آماده راه هستیم. بین آنچه که بوده‌ایم و آنچه که می خواهیم بشویم فاصله بسیار است. عمر‌مان در حال گذشتن است. باید بدانیم طبق آن نقشه‌ای که در اختیار داریم به کجا میرویم از گذر عمر و رفتن سرمایه‌ها گریز نیست.

 خانم شاه جعفری در پایان سخنان خود برای رسیدن به مقصد و قرب الهی، خود شناسی، شناخت و تفکر در آیات قرآن، احادیث، روایات و آنچه که اهل بیت(ع) و علمای دین و اخلاق گفته‌اند را یکی از راه‌کار‌های مهم معرفی نمود و افزود: خود‌شناسی یعنی اینکه منِ انسان بدانم از چه چیز تشکیل شده‌ام قرآن سه هویت برای انسان در نظر گرفته است یعنی نفس (همان قوای غریزی) ، عقل(قوه استدراک) و قلب (قلب مومن عرش والرحمن) است. آنجا که انسان کم فکر می‌کند از قوه تعقل استفاده نکرده است و در این لحظه انسانیت دچار ضعف شده است. باید خود را محک بزنیم که چقدر انسان هستم که چقدر از قوه تعقل در خود استفاده کرده ایم. در انسانیت ما ممکن است ضعف‌هایی وجود داشته باشد این واقعاً طبیعی است که گاهی کاری را بلد نیستیم و چه اشکالی دارد که از مشورت دیگران استفاده کنیم مشورت از ضرر احتمالی جلوگیری می‌کند. بعضی از افراد خودشان کاری را بلد هستند اما برای اینکه اطمینان حاصل شود با دیگران هم مشورت می‌کنند وگروه دیگری هم هستند که نه می‌دانند و نه می‌پرسند آن‌ها در انسانیت خود ضعف ایجاد و هویت انسانی‌ خویش را کم رنگ کرده‌اند.

شایان ذکر است این نشست با همخوانی طلاب با محتوای مهدویت و زیارت امام حسین (ع) آغاز و با ذکر زیارت اربعین به پایان رسید.

 
امتیاز دهی
 
 


          اطلاعات تماس
نشانی: قم - بلوار امین - سه راه سالاریه - به طرف میدان ارتش

تلفن : 321160 (025)

نمابر: 32909660 (025)
   خدمات
   پیوندهای مرتبط
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)


مجری سایت : شرکت سیگما